Miroslav Urban (REPUBLIKA): Afganistan – “Mission failed”


V statuse publikovanom 28. augusta na sociálnej sieti Facebook sa poslanec Miroslav Urban vyjadril k situácii v Afganistane nasledovne:

“USA a NATO sa pokúsili poraziť Afganistan, myšlienka historicky stará a neúspešná. Prognóza úspechu bola viac ako neistá, neexistovali empirické dôkazy že sa dá Afganistan poraziť (pohoreli tam Briti i Sovieti), ale niekde tie rakety USA musí vyhádzať aby mohli nakúpiť nové a nové…

Spojeneckí vojaci sa urputne pustili do vopred prehratého boja, nebáli sa hoc i položiť život za zbrojárske koncerny a perspektívu rabovania nerastného bohatstva krajiny, nuž im bolo vyhovené a svoju životnú púť mnohí ukončili v krajine, kde sa darí veľmi dobre maku (ale makové záviny z neho nerobia, bohužiaľ) – Afganistan – krajina s najväčšou produkciou ópia a heroínu na svete, a tento výhodný biznis teraz kontrolujú Talibanci, odpoveď na otázku kto obchodoval s ópiom pred Talibanom sa javí zaujímavá a nie celkom jasná… Je mi ľúto vyhasnutých životov na obidvoch stranách konfliktu, mnohí vojaci z armád NATO sa právom pýtajú či ich misia mala vôbec dáky zmysel. Zdá sa, že nemala…

Som úprimne rád že mnohí slovenskí vysokopostavení armádni predstavitelia, ako pán generál Macko, presne vedia prečo táto misia zlyhala, škoda že to Američanom nepovedali skôr, napríklad už pred 20 rokmi. Ušetrili by sme. Slovensko minulo na túto dobrodružnú misiu 200.000.000 (dvesto miliónov) dolárov, naši americkí spojenci len dákych 2.000.000.000.000 (dvetisíc miliárd) dolárov, každý špás niečo stojí…

Len na porovnanie ročný HDP (hrubý domáci produkt) Afganistanu je 20.000.000.000 (dvadsať miliárd) dolárov. Nemohli Američania tie tisíce miliárd dolárov radšej rovno darovať Afgancom a Afganistan by sa razom prehupol zo stredoveku do novoveku? Pod vyprahnutou afganskou zemou sa nachádza obrovské nerastné bohatstvo v hodnote minimálne 3.000.000.000.000 (3 bilióny) dolárov, ťažobné práva má v mnohých oblastiach už kúpené Čína. Kto z tohto konfliktu najviac vyťaží a kto prehral? Kto bude profitovať z nerastného bohatstva Afganistanu? Myslím, že je to vcelku jasné, my to nebudeme. Som zvedavý koho v rámci šírenia „demokracie“ napadneme nabudúce… Však načo by sme zvyšovali rozpočet na zbrojenie na 2% HDP keď by sme ho nemali ako „zmysluplne“ minúť..

Afganistan sa zapíše do dejín možno ako moslimský Stalingrad. Je v tom istá paralela, keď Nemci útočili na Sovietsky zväz boli lepšie vyzbrojení, organizovaní, motivovaní a Slovania boli pre nich podľudia. Pri Stalingrade im Slovania ale samozrejme i obyvatelia ZSSR iných národností ukázali že sú si rovní, či dokonca lepší. 0dhodlanie, láska k vlasti otočili priebeh druhej svetovej vojny a zmenili dejiny. Afganci dnes rovnako motivovaní a odhodlaní porazili najväčšiu a najsilnejšiu armádu sveta – armádu USA – s rozpočtom viac ako 700 miliárd dolárov ročne…

Znova sa ukázalo, že nie je správne pozerať sa na iné národy našou “európskou či americkou” optikou a s povýšeneckým nadhľadom, že západná civilizácia je niečo viac a nemá alternatívu… Aj obyvatelia Afganistanu zväzovaní kmeňovými, národnostnými či náboženskými pravidlami potrebujú čas na vývoj a nechceli byť kolóniou západu. Pevne verím, že predstavitelia Afganistanu sa neodstrihnú od okolitého sveta, nakoniec v dnešnom globálnom svete to ani nie je celkom možné.”