Týždenný komentár: Marek Gábrik (29.11-5.12.2021)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Pravidelne sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje profily, prostredníctvom ktorých sa vyjadrujem aj k politike, nájdete napríklad na Facebooku, Twitteri či Telegrame.


Mikuláš Dzurinda v časoch aktívnej politiky/ cas.sk

Dzurinda: Bombardovanie Srbska bolo nepopulárne, no najlepšie pre Slovensko. Rovnako ako povinné očkovanie.

Liberálne a hlavnoprúdové médiá sa už nejaký čas snažia politicky oživiť niektoré, takmer zabudnuté postavičky. Jednou z nich je aj Mikuláš Dzurinda, dvojnásobný premiér. V uplynulom týždni bol hosťom v relácii Na telo plus. Okrem iného sa vyjadril, že mu na Slovensku chýba politický leadership a schopnosť prijímať nepopulárne opatrenia, čím narážal na povinné očkovanie. Čo však mnohých zarazilo bolo, že ani po rokoch neprestal obhajovať svoje rozhodnutie, kedy povolil prelet bombardérov NATO cez slovenský vzdušný priestor, aby bez mandátu OSN bombardovali Srbsko. „Urobil som to, lebo som bol presvedčený, že pre Slovensko je to najlepšie pre budúcnosť. Takisto by som konal aj v týchto ťažkých situáciách.“

Aj kvôli podobným výrokom sa ľudia nedávajú očkovať. Minulí či aktívni politici z vakcinácie urobili otázku politickej príslušnosti. Ako nedávno povedal Heger: Zaočkovaní veria tejto vláde. 


Sídlo Ústavného súdu v Košiciach/ tvnoviny.sk

Ústavný súd rozhodol ohľadom vyhlášok

Počas týždňa bolo verejnosti oznámené rozhodnutie Ústavného súdu v otázke, či môže Úrad verejného zdravia vydávať vyhlášky. Podľa rozhodnutia touto kompetenciou ÚVZ disponuje. Ústavný súd však nerozhodoval o obsahu vydaných vyhlášok a teda táto závažná otázka stále zostáva nezodpovedná.

Podľa bývalého sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina sú Mikasove vyhlášky aj naďalej nulitné. Osobne nemám veľké očakávania od Ústavného súdu ani v prípade rozhodovania o obsahu jednotlivých vyhlášok. Žijeme v štáte, v ktorom Ústavný súd zamietol konanie referenda o otázke skrátenia volebného obdobia súčasného parlamentu a následných parlamentných voľbách. To znamená, že občan má právo sa rozhodnúť raz za štyri roky, pričom zvyšok musí strpieť, nech sú okolnosti akékoľvek.


Mária Kolíková/ cas.sk

Kolíkovej novela o dezinformáciách – dotkne sa aj Sabaku, Lengvarského či Krčméryho?

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) predstavila novelu zákona, ktorým chce trestať šírenie neprávd a dezinformácií. Novela zavádza aj nový trestný čin šírenia nebezpečných informácií, prísnejšie by sa mali trestať trestné činy spáchané pre výkon nejakého povolania, napríklad preto, že obeťou bol lekár alebo novinár.

Negatívne sa k tejto snahe postavil nielen Boris Kollár, predseda hnutia Sme Rodina a predseda parlamentu, ale aj Veronika Remišová, predsedkyňa Kolíkovej materskej strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR . Boris Kollár sa vyjadril, že Kolíkovej zákon je koniec demokracie a preto ho nepodporia. Podľa Remišovej to pripomína zákony komunistickej totality.

Denník Štandard vydal článok, v ktorom analyzuje výroky tzv. pandemických autorít – Peter Sabaka a spol., ktoré sa neskôr v rôznej miere ukázali ako nepravdivé. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský napríklad v lete tvrdil, že očkovaní neochorejú. Bude zákon postihovať aj ich? Internetom sa v tejto súvislosti začal šíriť starý vtip  z obdobia komunizmu: Rozprávajú sa traja väzni v Gulagu. Ty si tu za čo? Pýtajú sa prvého. „Za to, že som kritizoval súdruha Ivana Ivanoviča.“ Pýtajú sa druhého – „Ja som tu za obhajobu súdruha Ivana Ivanoviča.“  „A ty?“ obrátia sa na tretieho – „Ja som súdruh Ivan Ivanovič.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v súvislosti s pripravovanou novelou na sociálnej sieti Facebook napísal: „Nová skutková podstata trestného činu „šírenia nepravdivej informácie“, navrhovaná Ministerstvom spravodlivosti SR, je pre svoju absurdnosť, neurčitosť a prakticky nedokázateľnosť jej znakov odborne nenáležitá a súčasnému stavu spoločnosti neadekvátna.“


Sídlo Európskej komisie v Bruseli/ dennikstandard.sk

“Nepoužívajte slovo Vianoce!” znie rada z Európskej komisie

„Namiesto slov „“Vianočné obdobie“ používajte „prázdninové obdobie“. Namiesto „kolonizácia Marsu“ používajte „vysielanie ľudí na Mars“. Namiesto mien Mária a Ján používajte mená Malika a Julio.“

Tieto a rôzne iné návrhy, s ktorými prišla Európska komisia je možné nájsť v dokumente s názvom Únia rovnosti. Ich cieľom má byť „inkluzívnejšia komunikácia“, odrážanie rôznosti kultúr, náboženstiev a životných štýlov. Podľa dokumentu je potrebné sa vyhnúť „škodlivým a hlboko zakoreneným stereotypom,“ slovám a menám, ktoré sa vraj týkajú iba jedného náboženstva alebo môžu mať pre niektorých negatívne či neinkluzívne konotácie. Za takéto slová dokument označuje napríklad slová „Vianoce“ či „kolonizácia“. (Viac tu)

Stanovisko kompetentnej komisárky za vydanie tohto dokumentu, Heleny Dalliovej na Twitteri komentovalo množstvo používateľov so sarkastickým textom „Veselé Vianoce“. Mnohí taktiež neskrývali prekvapenie v súvislosti s míňaním peňazí na tvorbu takýchto dokumentov. Zaujímavé je, že Malťanka Helena Dalliová v minulosti v súvislosti s moslimským sviatkom Ramadán nemala problém napísať:

„Prajem pokoj a duchovnosť všetkým európskym moslimom počas mesiaca Ramadán a každý deň. Rôznorodosť a solidarita sú našou silnou stránkou.“

Istí euroskeptickí politici, aj na Slovensku, sa v minulosti prezentovali heslami ako „Oslavujme Vianoce, kým nám ich Európska únia nezakáže!“ Takéto názory sa vtedy stretli s výsmechom. Dnes už možno nie sú až tak ďaleko od reality, aj keď zatiaľ ide „iba“ o obmedzenie používania pojmu Vianoce v internom dokumente Európskej komisie. Spomenuté heslo snáď ostane iba v rovine poplašnej správy.


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.