“Prosím Vás, aký má význam pýtať sa na logickosť opatrení vlády, ktorej premiér navštevuje seansy „salarabanda“ a minister financií chodí v rámci psychiatrickej terapie teraz všade s plyšovým medveďom?
Sledovanie činnosti vlády mi pripomína slávny film s Michaelom Douglasom „Prelet nad kukučím hniezdom“. Bez srandy. O logike opatrení sa nemá zmysel rozprávať, pretože v nich žiadna nie je.”
PREČÍTAJTE SI ÚRYVOK Z ROZHOVORU PRE PODNIKATEĽSKÉ CENTRUM:
Vláda v stredu predĺžila núzový stav. Aký z toho podľa vás bude efekt?
Uhrík: Okrem zbytočných ekonomických škôd žiadny. Dôvod, prečo vláda zavádza lockdown je, že už nevie ako ďalej. Lockdown je trest ľuďom za to, že vláda absolútne nezvláda riadenie rezortu zdravotníctva a elementárne riadenie štátu. Medzi riadkami, je to vlastne odkaz vlády ľuďom: „Štát nefunguje, nevieme čo robiť, tak zostaňte všetci doma.“
Zákaz vychádzania má 34 výnimiek. Fungujú opatrenia pri takom počte?
Uhrík: Celý lockdown je zbytočná fraška, ktorá len šikanuje ľudí a ničí malých a stredných slovenských podnikateľov. Všetci vidíme, že vírusu to v šírení nebráni, ani na Slovensku, ani v zahraničí. Všetci vidíme, že opatrenia a obmedzenia sa uvaľujú bez ohľadu na to, aký je epidemický stav. Raz je veľa hospitalizovaných, raz veľa pozitívnych. Ak nie je to, tak je zase strmý rast pozitívnych – keď nie na Slovensku, tak v zahraničí. Potom je zase nový variant, nová mutácia, delta, omikron… Je úplne jedno, čo ľudia robia alebo nerobia, dôvod na obmedzenia ľudí si „elity“ vždy nájdu. Toto už dávno nie je o epidémii, ale o politike, o zmene spoločnosti zo slobodnej na kontrolovanú. Keby to bolo o víruse, tak vláda naštartuje zdravotníctvo. Ale pre zlepšenie v zdravotníctve nerobí nič, práve naopak, zdravotnícky systém necháva rozpadnúť sa. Zrejme kvôli budúcej privatizácii a prechodu na americký model, kde si budú ľudia platiť. Veď už o tom nahlas hovoria.
V rámci zavedenia núdzového stavu sú obmedzení nielen občania, ale aj podnikatelia. Niektorí svoje prevádzky musia zatvárať už dva roky. Dokedy to takto bude trvať?
Uhrík: V hnutí REPUBLIKA dlhodobo tvrdíme, že o vírus tu už nejde. Väčšina opatrení už nie je o boji proti pandémii (na to tým opatreniam chýba základná logika), ale o presune bohatstva zo strednej triedy do rúk najbohatších, ktorých majetky počas koronakrízy rastú do miliardových výšin. Druhým cieľom je naučiť ľudí na neustálu kontrolu. Naučiť ich sedieť doma. Politikom vo vládach to vyhovuje, lebo koronavírus zatieni všetky ostatné kauzy a prešľapy. A koronavírusom sa dá zdôvodniť každé opatrenie, vrátane kolosálneho zadlžovania. Treba vymeniť politikov a tá tzv. epidémia v momente zoslabne. Všimnite si štáty ako Japonsko, Poľsko či Rusko. Keď politikov a médiá zamestnajú iné problémy, tak epidémia zrazu zmizne.
Naši čitatelia by chceli počuť logický argument, prečo sú korporácie (reťazce) otvorené a malé prevádzky predávajúci rovnaký sortiment sú vyhláškami zatvárané?
Uhrík: Pretože veľké nadnárodné korporácie si to vylobovali vo vláde. Možno cez politický vplyv ambasád, možno cez provízie. Zahraničné supermarkety lámu rekordy ziskovosti, ale slovenskí podnikatelia krachujú jeden po druhom. Veď tie obmedzenia nemajú elementárnu logiku. V zahraničných supermarketoch sa môžu dôchodcovia tlačiť na seba v nekonečných masách, ale do malého lokálneho obchodíku ísť nemôžu – vraj aby sa nenakazili. Je to postavené na hlavu. Vláda ničí celé Slovensko.
Malé prevádzky v drvivej väčšine prevádzkujú slovenskí podnikatelia. Nie je vám ľúto, že títo sú na hranici krachu a veľké zahraničné siete vyvážajú enormné zisky mimo SR?
Uhrík: Všetky vlády za posledné desaťročie podporovali najmä zahraničné firmy. Je najvyšší čas obrátiť to a začať podporovať konečne aj tie slovenské. Každý normálny štát podporuje prioritne expanziu domácich podnikateľov a až potom príchod zahraničných investorov. Zahraničný podnikateľ sa zbalí a odíde, slovenský podnikateľ tu takmer isto zostane. Zahraničných investorov tu máme už dosť, veď sme už ako hospodárska kolónia. Chceme to celé otočiť a pomáhať Slovákom, nech sa im darí doma, ale nech expandujú aj do zahraničia, nech tam zarábajú a potom prinášajú dividendy na Slovensko.
Celý rozhovor nájdete TU