Miroslav Urban (REPUBLIKA): Čínsky pragmatizmus v Rusku


Návštevu čínskeho prezidenta v Rusku možno vnímať predovšetkým ako gesto podpory politiky V. Putina. Číňania problematickú medzinárodnú situáciu a západnú izoláciu Ruska určite excelentne zúročia a zobchodujú.

“Priateľstvá” v politike sú len o biznise, vlastných záujmoch a výhodách.

Náš mainstream sa už roky teší z nedostatku niektorých tovarov v Rusku. Pravdou však je že nedostatok istých komodít – napríklad áut zo západnej Európy úplne bez problémov pokrývajú predovšetkým Číňania (Číňania dokážu už vyrobiť “všetko”).

My sa naivne problémom a nedostatku v Rusku tešíme a zároveň znižujeme produkciu áut, strácame ruský i čínsky trh, trnavský Stellantis znižuje výrobu, Škodovka odišla z Ruska a stráca sa i z Číny (veľkým subdodávateľom Škodovky bol napríklad i košický U.S. Steel /t.č. na predaj/).

Energie, potraviny nám dražejú, plynové kotle sa upchávajú nórskym plynom, rastie nám inflácia, pribúda neistota v bankovom sektore, rastie riziko nárastu nezamestnanosti, no Slováci sú spokojní (слава України).

Dokedy nám na Slovensku vydrží entuziazmus z vojny uvidíme.

Francúzi po prijatí východoeurópskych krajín do EÚ zo žartu hovorievali že sa životná úroveň krajín v EÚ bude dorovnávať tak že sa priblíži východoeurópskym krajinám, dúfam že sa Slovensko v najbližších rokoch nebude približovať životnej úrovni Ukrajiny.

Rusi si postupne budujú kontrakty s krajinami mimo Európy a darí sa im, ropa a plyn putujú do Číny či Indie. Veď len v samotnej Číne žije viac ľudí ako v západných “demokraciách” dokopy (EÚ, USA , Japonsko, Kanada…)…

O 10-20 rokov uvidíme kam nás terajšie rozhodnutia vládnej elity Európy dovedú…