Ján Kecskés (REPUBLIKA): Prečo vymenila Európa počítač za záchodový papier?


Európa (starý kontinent) kedysi predstavovala absolútny vrchol inovácií, technologických a priemyselných. Dnes je situácia úplne niekde inde. Európa je závislá od dovozu surovín a technológií. Ale prečo?

Začalo to sťahovaním technologických firiem do manufaktúry sveta – Číny. Technologickí giganti sa rozhodli presunúť svoju výrobu pre dva hlavné dôvody – chceli minimalizovať náklady na mzdy a chceli sa vyhnúť európskej byrokracii pri stavbe fabrík, kde sa vďaka rôznym schvaľovacím procesom a vyjadreniam “zelených” občianskych združení povolenie na výstavbu fabriky pretiahlo aj na 10 rokov.

Jasný príklad zlej politiky EÚ v oblasti technológií odzrkadľuje spoločnosť Philips, ktorý zavádzal technológie ako sú osobné počítače či prenositeľné nosiče (CD-čka) a dnes vyrába potreby pre domácu hygienu.

Dnes sa veľké technologické spoločnosti z Číny sťahujú do Indie, ale nie naspäť do Európy. Nechcú, aby Čína viedla prvenstvo v technologickom pokroku. Aj keď sa možno preskupí vývoj a výroba technológií do Indie, nevráti sa rozhodne späť do EÚ.

EÚ by sa mala rozhodne uberať iným smerom ako je “zelená transformácia”, ktorá povedie k ešte väčšej technologickej izolácií, akú dnes zažívame. Na technológie a inovácie nie je nikdy neskoro. Stačí, keď sa prostriedky z podpory zvrátených ideológií a mimovládnych organizácií za “zelenú transformáciu” presunú do podpory technológií.

PS: V rámci Európskej digitálnej dekády investuje EÚ v rokoch 2020-2030 (10 rokov) 20 miliárd eur. Technologický gigant Samsung oznámil, že najbližších 20 rokov investuje v Južnej Kórei 230 miliárd dolárov do výstavby nových fabrík…