Ceny výrobcov začínajú klesať a to sa s časovým oneskorením premietne aj do spotrebiteľskej inflácie. Prečo by nás mali zaujímať práve ceny výrobcov? Práve pre ich vplyv na infláciu.
Zjednodušene sa to dá opísať tak, že to čo producenti vyrábajú domácnosti kupujú priamo alebo nepriamo, len s určitým časovým oneskorením. Firma, ktorá vyrába oceľové skrutky ich dodáva priamo do obchodov, kde ich bežne kupujeme. Dodáva ich však aj ďalším výrobcom, napríklad takým, ktorí vyrábajú nábytok. V cene nábytku potom kupujeme aj tieto skrutky, len s oneskorením, pretože výroba nábytku trvá určitý čas.
Ceny priemyselných výrobcov vzrástli za posledných 12 mesiacov o 7,3%. Ceny pre tuzemský trh vzrástli za uvedené obdobie o 14,2%, pre zahraničie o 3,8%. Stavebné práce medziročne „zdraželi“ o 0,5% a ceny stavebných materiálov o 4,9%. Ceny poľnohospodárskej produkcie vzrástli o 9,1%. Rastlinné výrobky „zlacneli“ o 8% a živočíšne „zdraželi“ o 23,9%.
V grafe je vývoj cenovej hladiny (výrobcov aj spotrebiteľov) zobrazený kumulatívnym spôsobom. Ukazuje, ako ceny postupne rástli alebo klesali a na akej úrovni sú dnes v porovnaní so začiatkom roka 2013.