V piatok v správach zazneli informácie o tom, že EÚ pripravuje nový balík finančnej pomoci pre Ukrajinu na roky 2024 – 2027 v objeme 50 mld eur.
K spomínaným 50 mld eur ešte pridávam nástroje makro-finančnej pomoci, čím dosiahne celková výška zdrojov pre Ukrajinu 78,2 mld eur. Ono to vlastne celková výška nie je, pretože na Ukrajinu sa posiela materiálna a vojenská pomoc, ktorá dosahuje ďalšie miliardy a v tomto objeme nie je zahrnutá pomoc európskych inštitúcií (ako EIB) a ani individuálna pomoc európskych krajín.
Neviem, či to niekto dokáže vôbec spočítať.
Aby sme mali predstavu o aké peniaze ide.
Všetky údaje, ktoré tu používam sú čerpané z Eurostatu a sú k 31.12.2022.
Takže 78,2 mld eur je objem:
– ktorý, sa rovná 71% nášho HDP (109,7 mld eur), teda viac, ako dvom-tretinám našej ekonomiky
– z ktorého by stačilo 81% na pokrytie nášho hrubého dlhu (63,4 mld eur)
– ktorý by stačil na vyplatenie celého dlhu Bulharska, Estónska, Lotyšska, Litvy, a Malty (spolu ich dlh predstavuje 76,3 mld eur)
– ktorý by takmer postačoval na vyrovnanie deficitu, ktorý urobili v minulom roku v súhrne ekonomiky Bulharska, Česka, Estónska, Lotyšska, Litva, Maďarska, Malty, Poľska, Rumunska, Slovinska a Slovenska (spolu to bolo 72,8 mld eur)
– z ktorého by stačila menej ako polovica na splatenie všetkých hypotekárnych úverov na Slovensku (38,3 mld eur)
– z ktorého by stačilo 1,9% (1,5 mld eur) na pokrytie bonifikácie úrokov na hypotekárnych úveroch vo výške 2% najbližších 5 rokov
– ktorý sa rovná objemu vyplatených starobných dôchodkov v priebehu najbližších 7-8 rokov
Minimálne tie „drobné“ by teda zásadne pomohli slovenským rodinám pri splácaní hypoték, alebo nie?
A nakoniec už len konštatovanie. Vyššie spomínané zdroje EÚ nemá, požičia si ich a splácať ich budú členské krajiny, teda aj my! Argumenty, že to Ukrajina niekedy splatí sú absolútne nereálne.