„Maďarskom otriasla bomba, Nemci zdesení“ znie titulok redakcie Parlamentní listy. Dôvod je článok denníka Magyar Nemzet s výzvou k diskusii o maďarskom odchode z EÚ, ktorú ministerka spravodlivosti Judit Varga označila za intelektuálnu márnicu.
Úvaha prichádza 3 roky po tom, čo líder brexitu Nigel Farage dal Orbánovi podobnú radu (viď príspevok nižšie).
Pár hlavných myšlienok od autora, ktorým je politológ Fricz Tamás:
„Z politického hľadiska môže pobyt v EÚ ponúknuť každému Maďarovi pozitívny pocit, že je súčasťou rozvinutého, demokratického Západu založeného na spojenectve slobodných národov – čo sme vždy chceli a po 40 rokoch komunizmu konečne dosiahli. Príslušnosť k jednej z najrozvinutejších komunít na svete je zvláštna skúsenosť a predstava, že by sme ju opustili po 15 rokoch, môže byť reálna len pri silných a presvedčivých dôvodoch.
Otázka znie: existujú v súčasnosti tak silné a presvedčivé dôvody?
Moja odpoveď je áno. Pretože faktom je, že priority tejto vytúženej aliancie štátov sa radikálne zmenili a mainstreamové globalisticko-liberálne elity chcú transformovať EÚ na niečo úplne iné ako doteraz. A situácia je teraz taká, že hoci sme vstúpili do spoločenstva slobodných, suverénnych krajín – aspoň sme si to mysleli – tak imperiálna federácia Spojených štátov európskych je v plnom prúde. Po nadvláde ZSSR bol náš najdôležitejší cieľ a túžba byť suverénnym a nezávislým národom. Dnes je táto predstava otázna. Ak nám chcú opäť diktovať ako žiť a ako sa správať, potom členstvo v EÚ stratilo zmysel…
Jeden z najsilnejších argumentov pre členstvo je, že ak odídeme, západné firmy odídu a naše obchodné a ekonomické vzťahy s EÚ a členskými štátmi sa zhoršia. A prišla by chvíľa – keď traja veľkí hráči: Audi, BMW a Mercedes – zatvoria fabriky. Znie to hrozne. Ale stane sa to? Je naša ekonomická situácia skutočne tak strašná, že by sme nemohli byť sebestační?
Navyše neverím, že sa to stane. Nemecké – a britské, holandské, francúzske atď. – firmy (nehovoriac o tých zo zámoria) sú zamerané na profit. Ak môžu v Maďarsku ušetriť na nákladoch, nepôjdu proti vlastným záujmom. Západná Európa to teraz tiež nerobí, pretože udržiava obchodné vzťahy s nenávidenými Číňanmi a Rusmi. Stačí sa pozrieť na Nord Stream II. V porovnaní s nimi je Maďarsko dobre etablovaná a spoľahlivá oblasť, či už s členstvom v EÚ alebo bez neho. Západné spoločnosti presne vedia, čo môžu očakávať, keď sem prídu. Predvídateľnosť je veľká výhoda a cnosť.
Na druhej strane, naša krajina potrebuje diverzifikáciu, ale to sme si uvedomili pred rokmi a pracujeme na tom. Stručne povedané, môžeme to ilustrovať na koncepte a praxi „otvárania sa Východu“, ktoré (minister zahraničných vecí) Péter Szijjártó často spomína. Okrem toho je jasné, že (podobne ako v prípade Nórska, Švajčiarska a teraz Británie) vystúpenie z EÚ by sprevádzalo rokovania s EÚ a jednotlivými členskými štátmi. V zásade by sme mali uzavrieť samostatné dohody podľa vzoru vyššie uvedených krajín. Teraz sme na to dostatočne ekonomicky silní. Už nie sme zraniteľná krajina, ktorá sa nemôže postaviť na vlastné nohy. To sme už prekonali. Má Nórsko problém, keď nie je člen EÚ? Nemá. Potenciálny odchod Maďarska nie je o konfrontácii, ale o opätovnom prerokovaní nových, suverénnych vzťahov. Očividne to nie je ľahká úloha, ale rozhodne nie je nemožná…
A nakoniec, čo je možno najdôležitejšie: z pohľadu kultúry, hodnotového poriadku a svetonázoru by existoval argument zostať v EÚ, pretože grécke a rímske myšlienkové školy a kresťanské morálne normy spolu ladia. Ale je to stále tak? Bohužiaľ nie. Naše cesty sa rozišli, pretože Západ sa teraz vedome (zdôrazňujem vedome!) vymyká kresťanskej morálke a hodnotám. Namiesto toho sa zameriava na budovanie kozmopolitnej, beztvarej a svetskej spoločnosti založenej na bezuzdných pôžitkoch a sebazničení jednotlivca.
Dovtedy sa my Maďari, Poliaci a ľudia zo strednej a východnej Európy držíme svojich kultúrnych a náboženských základov. Našich životov. A to má prednosť pred všetkými ostatnými aspektmi.
“Prejav britského politika, ako aj súčasnú maďarskú úvahu (zatiaľ len v odborných, politologických kruhoch) o pozícii Maďarska v rámci EÚ, môžete zhodnotiť v komentároch, prípadne zdieľať.