Priniesť novú, sviežu perspektívu dokáže krátka analýza, ktorá do stredoeurópskeho priestoru zrejme nemá šancu preniknúť.
Analýza, ktorú prináša indická televízia WION (The World is One News) a relácia Gravitas Plus, ktorá „do hĺbky rozoberá globálne problémy a poskytuje viac ako len denné správy.“ Pre publikum unavené zaujatosťou novinárov a reportáží.
𝗣𝗼𝘇𝗲𝗿𝗮𝗷, 𝗸𝗼𝗺𝗲𝗻𝘁𝘂𝗷 𝗮 posielaj ostatným
Rovnaká televízia priniesla pred časom aj pohľad na prebiehajúcu informačnú vojnu vo svete. Otázka znela: komu veriť?
A bol to takisto indický minister zahraničných vecí Jaishankar, ktorý šokoval atlantistov, keď im povedal, že indická voľba bude “rovnováhou medzi národným záujmom a našimi (indickými) hodnotami.”
Vtedy agenti mimovládnej organizácie pozvali indického diplomata na akciu, ktorá je dlhoročne a štedro dotovaná z daní slovenských občanov i zahraničných zdrojov. Očakávali, že sa im podarí ovplyvniť „mindset“ indickej diplomacie smerom k ruským surovinám.
Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar sa nenechal vlákať do citového vydierania tých, ktorí dodnes snívajú o svete v intenciách studenej vojny. Nenechal si ani hovoriť do vzťahov s partnermi a deklaroval suverénnu pozíciu, čo by v normálnom prostredí nemalo byť šokom: „Zastupujem 20% svetovej populácie, piatu alebo šiestu najväčšiu ekonomiku… Myslím, že mám oprávnenie vybrať si vlastnú stranu, svoj záujem a rozhodnúť. Moja voľba nebude cynická a transakčná, ale bude rovnováhou medzi mojimi hodnotami a záujmami.“
A tak GLOBSEC zostal smutnejší. GLOBSEC, ktorý od začiatku pracoval na tom, aby Slovensko vstúpilo do transatlantických štruktúr s radosťou a dnes pracuje na tom, aby členstvo brali občania s ešte väčšou radosťou. Preto býva smutný každých pár mesiacov, keď si vykúzli prieskum verejnej mienky, ktorý aj po numerických úpravách nevychádza pre „mimovládnych analytikov“ pozitívne.
Zo slov indického ministra si však môže vziať ponaučenie. Brať ich z lepšej stránky, lebo realita sa nedá oklamať. Po dlhom čase si vypočul exkurz do skutočného a nie teoretického sveta. Do sveta pragmatizmu a multilateralizmu v zahraničnej politike, ktorá slúži na osoh ľuďom!