Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Ak EÚ pristúpi k zmenám zmlúv, mali by sme prehodnotiť…


Ak Európska únia pristúpi k drastickým zmenám zmlúv, mali by sme prehodnotiť naše členstvo. Také názory znejú po okolí. Nielen v Maďarsku. Nemali by znieť aj u nás? Pýta sa Ďuriš.

Reagujú na snahu Nemecka a Francúzska (s ich súčasným, vraj liberálnym vedením) postupovať s reformami, ktoré by drasticky obmedzili suverenitu štátov. Dvaja silní hráči sa spojili. Chcú rozšíriť hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v Európskej rade.

Prečo ten poplach? Pred pár týždňami diskutovala nemecká ministerka Anna Lührmannová a jej francúzska kolegyňa Laurence Boonová. Urobili veľký rozhovor pre Euractiv. Okrem niekoľkých nadutých hlášok hovorili o „zrýchlení plánov“. Pozvali si aj expertov na tvorbu 60-stranového dokumentu o tom ako zrušiť veto menším štátom.

Prečo by sme s tým mali súhlasiť? Prečo by sme sa nemali brániť? Prečo by sme si mali nechať vziať posledný nástroj na obranu záujmov? Chceme byť vydaní na milosť niekoho, kto nemá so Slovákmi nič spoločné? Pozor! Už by nebolo treba všetkých. Už asi len 15 krajín a 65% populácie pre vnútenie vôle silnejších tým slabším.

Teraz si predstavme, čo prichádza na stôl. Vrátane Nového migračného paktu, teda kvót v novom obale. Predstavme si, čo najvyšší komisariát spraví s Maďarmi, ktorí si zákonom ochránili deti pred dúhovou propagandou na školách, v škôlkach, na uliciach, v reklame, v kultúre, na televíznych kanáloch. Skrátka všade a kdekoľvek.

A čo hotovosť? Európska centrálna banka chce zrušiť používanie hotovosti, jednej z hlavných záruk individuálnej slobody. Plus, Únia dáva Ukrajine obrovské sumy, aby pokračovala vo vojne, a to ešte nehovoríme o ďalších miliardách do vojen na horizonte.

Ak dokážu súčasné „liberálne“ režimy v silných štátoch EÚ pretlačiť zrušenie veta, potom už nie je príliš o čom rozprávať. Možno už len na bilaterálnej báze. Želám mnoho odvahy a správnych rozhodnutí novému vedeniu našej diplomacie. Odvahu bude potrebovať.