Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Najnovšia správa OECD priniesla šokujúce výsledky…


Najnovšia správa 𝗢𝗘𝗖𝗗 píše, že indická ekonomika raketovo rastie. Prečo?

Akokoľvek pôsobivá je obnovená pozícia Indie vo svete, toto tvrdenie by stálo na hlinených nohách, ak by multipolárna veľmoc na vzostupe nemala pevný ekonomický základ, na ktorom môže presadzovať ambicióznu stratégiu.

Zaistením spoľahlivého dovozu hnojív a palív z Ruska, ako aj vďaka pragmatickej politike a zásadovej neutralite pri ukrajinskom konflikte, India odvrátila krízy, ktoré sužujú ostatných. A rast ďalšieho centra v multipolárnom svete sa zrýchľuje, keďže India sa nepostavila ani na jednu, ani na druhú stranu konfliktu. Tým sa dostáva do výhodnej geopolitickej pozície.

Nakoniec to uznávajú aj Spojené štáty. Dôkazom je chvála indickej úlohy v G20. Alebo nedávne slová hovorcu amerického ministerstva zahraničia o „prepnutí a návrhu preorientovať (indickú) politiku mimo Ruska,“ čo v preklade znamená snahu o externé ovplyvňovanie rozhodnutí.

V ekonomickom ohľade je dobré upozorniť na najnovšiu správu OECD o globálnej ekonomike a najmä to, čo hovorí o Indii. Len taká perlička. Indická ekonomika rastie dvakrát rýchlejšie ako čínska. 6,6% verzus 3,3%. Správa nezabúda ani na rapídny rast dovozu lacnej ruskej ropy a hnojív do Indie.

Zaistením spoľahlivých dodávok komodít, ako aj odmietaním iracionálnych sankcií India dokázala odvrátiť potravinovú a palivovú krízu. Už v roku 2023 sa má stať najľudnatejším štátom sveta a možno si len predstaviť, aké fatálne následky by priniesla nezodpovedná politika a odmietanie obchodných príležitostí.

✅ Krátka analýza odhaľuje obojstranne výhodný charakter pokračujúcich obchodných vzťahov Indie, ktoré v závere majú strategický význam a prinášajú vzájomnú dôveru. Zbaviť sa externých vplyvov, ako aj vytvoriť si solídny ekonomický základ, na ktorom sa dá presadzovať suverénna politika. To je inšpirácia pre mnohé štáty, ktoré sa chcú zbaviť cudzieho vplyvu. Príklad indickej zásadovej neutrality môže meniť pohľad na svet.