1. Komunita komentátorov v západných médiách odštartovala paniku a je prekvapená. Dôvod? Počas viedenského summitu sa OPEC+ a Saudská Arábia (spolu s Ruskom) rozhodli znížiť ropnú produkciu.
2. Čo to znamená? Že rovnaké prekvapenie asi vyjadria slovenskí „odborníci“. Tí, ktorí chodia prieskumy verejnej (či vlastnej?) mienky komentovať do mainstreamu spôsobom, ktorý vyhovuje kamošom.
3. Zaužívaný príbeh znie, že Rijád je napriek malým nezhodám oddaný americký spojenec. Experti vraj neočakávali zníženie ropnej produkcie.
4. Presne to sa však stalo a „zaskočilo“ to veľké mená. Teraz vyzerajú hlúpo. Nedokázali predvídať to, čo mohol každý objektívny pozorovateľ predpovedať ľahko.
5. Rijád dnes praktizuje multipolárnu zahraničnú politiku, ktorá sa prejavuje približne od stretnutia saudského princa Salmana a ruského prezidenta Putina v Moskve 2017.
6. To médiám do príbehu nezapadá a vzťah bagatelizujú. Alebo o ňom nepíšu. Ako vtedy, keď princ Salman nedvíhal Bidenovi telefón. Poníženie prezidenta USA „mimovládni experti“ akosi nepostrehli.
7. Okrem ďalších krokov to bol saudský minister zahraničia, ktorý hovoril o strategickej autonómii a poslal do Bieleho domu odkaz, že „vzťahy s Čínou a USA sa navzájom nevylučujú.“ Nepasuje do naratívu, nespomína sa.
8. Namiesto kapitulácie pred americkým tlakom a obetovania vlastných strategických záujmov udržaním produkcie na súčasnej úrovni sa Rijád rozhodol otočiť a koordinovať zníženie výroby s Rusmi.
9. Reakcia? Články o vplyve Kremľa, podozrievavé komentáre o „využívaní energií ako zbrane“ a inštruovaní novinári, ktorí tlačili saudských predstaviteľov do kúta. Minister energetiky nakoniec jedného z Reuters stručne „vyprevadil“
10. Trochu zahanbujúca situácia aj pre novinárov, ktorí nedávno ospevovali schopnosť Bidena „otočiť západnú Áziu od Ruska a Číny“. A tak sa médiá vybúrili na tých, ktorí im dokázali, že šírili hoax
11. Hlavne keď bol zároveň zahanbený jeden z najstarších spojencov a hegemón, ktorý si nárokuje právo nielen na informačný monopol, ale aj na rozhodovanie o ropných zásobách sveta
12. Zároveň Rijád odmietol obmedzenie cien ropy, čím chcel Biely dom pripraviť Rusko o príjmy. Začína Vám dávať zmysel ten náhly bruselský hlad po zastropovaní cien, aj keď ceny rástli už dávnejšie?
13. Tak to tu máme. Renomovaní experti už po stý krát rozčarovaní z toho, čo každý objektívnou analýzou vnímal. Včera sa „akosi mýlili“ v prospech finančných domov, neskôr farmaceutických korporácií, dnes záujmov cudzích a ich zbrojného biznisu.
14. To len dokazuje ako silne sú ich pohľady ovplyvnené zbožnými želaniami, čo ešte viac diskredituje ich profesijnú kvalifikáciu. Aj tým, ktorí ju budovali v rodných mimovládkách a nadáciách s externou pomocou.
15. Mýliť sa je ľudské. Nikto by nič nepovedal, pokiaľ by u nich bola pozorovaná snaha poznať pravdu a dostupné informácie zahrnúť do analýz situácie, aj keby prognóza nie vždy vyšla. Prognóza pracuje s mierou pravdepodobnosti, nie je istotou.
16. Zaujatosť však nepôsobí ako snaha o objektivitu. Takisto do snahy o objektivitu nepatrí opakovanie sloganov cudzích komentátorov a rétorika inšpirovaná dokumentmi „transatlantických partnerov“. Pohnúť vlastným rozumom by pomohlo viac.
17. Alebo je to modus operandi fungovania súčasných hlasných trúb tretieho sektora? A možno sú niektoré termíny, bežne používané v odbornej oblasti, náročné na dešifrovanie tými, ktorí chcú „nezávisle“ ovplyvňovať verejnú mienku.
18. Objektívne pozorovanie zahŕňa iné parametre a tie by si „experti“ mohli osvojiť vo sfére globálnych trendov, nástupu multipolarity a obrany národných záujmov. Potom by sa nestávalo, že sú často „mimo“ v európskych, ako aj svetových témach.
19. Tu nejde o obhajobu či pranierovanie hocijakého štátu. My si strážme v prvom rade náš záujem a podľa toho „rozhadzujme siete“ spolupráce v prospech našich občanov.
20. Na tejto téme sa však dobre ilustruje čo sa hovorilo a čo nastalo. Tí, ktorí sa tvária prekvapene, by mohli prehodnotiť označenie „odborníci“.