Marián Ďuriš (REPUBLIKA): Referendum o sankciách je čistá forma demokracie


V Maďarsku sa má uskutočniť občianske, celonárodné hlasovanie o sankciách, na ktoré ekonomicky a energeticky doplácajú členské štáty Európskej únie.

Napriek tomu ľahkovážni žongléri so slovami, ktorí sa nezaujímajú o názor ľudí a referendá maria, budú označovať tamojšiu vládu za autokratickú a nedemokratickú. Myslia si, že keď budú rozprávať o hodnotách a demokracii s hereckou slzou v oku a citlivým vnímaním, všetci uveria. Ale „skutek utek“.

Myšlienka národného hlasovania o sankciách prichádza po tom, čo nemecká ministerka zahraničia zdiskreditovala celú predstavu o demokracii tvrdošijným vyhlásením, že jej vláda bude pokračovať v sankcionovaní Ruska napriek ťažkostiam, ktoré to prináša nemeckému ľudu. Podobná sorta vládne aj u nás. Oporu má v paláci naďalej. Bez váhania.

Referendum ako konzultácia s občanmi je úprimné vyjadrenie vlasteneckej a konzervatívnej politiky, ktorá sa pozerá na štyri svetové strany. Po triumfe vo voľbách si Viktor Orbán žiada spätnú väzbu od ľudí v siedmich otázkach, ktoré sa týkajú národného blahobytu:

🔹 Súhlasíte s bruselskými ropnými sankciami?

🔹 Súhlasíte so sankciami na dodávky zemného plynu?

🔹 Súhlasíte so sankciami na nerastné suroviny?

🔹 Súhlasíte so sankciami na jadrové palivo?

🔹 Súhlasíte s tým, aby sa na (jadrovú elektráreň) Paksi vzťahovali sankcie?

🔹 Súhlasíte so sankciami, ktoré obmedzujú cestovný ruch?

🔹 Súhlasíte so sankciami, ktoré spôsobujú rast cien potravín?

Referendum sa má realizovať prostredníctvom poštovej zásielky do každej domácnosti s cieľom zistiť postoj občanov. Zistiť akou cestou by mali volení zástupcovia ísť. A sú tu hneď tri pozitívne efekty: je to demokratické, získava sa legitimita v rozhodovaní a vláda sa umne vyhýba protestom, ktoré by vyvolali nezmyselné kroky.

✳️ Krátka analýza vedie k otázkam. Stáva sa zo štátov EÚ najdemokratickejší ten, ktorý je všetkými znevažovaný za udržovanie energetických vzťahov s Ruskom? Ktorý iný štát v Európe sa odhodlal k referendu a váži si názor občanov? Čo sa stane, ak väčšina Maďarov demokraticky sankcie odmietne? Nebude následný bruselský „trest“ proti nim považovaný práve za opak demokracie? Bude referendum o sankciách inšpiráciou pre ďalších?

Z tvrdohlavosti fanatických politikov, ktorí neváhajú násilne zasiahnuť proti demonštráciám a označiť ich najhoršími výrazmi, vyplýva istý záver. „Progresívne“ vlády na radikálne štvavej a nenávistnej trajektórii sú tie najmenej demokratické napriek tomu, že ich rétorika je opačná. To naznačuje prázdnotu slov, na ktoré sa odvolávajú.

Nakoniec to však sú opäť ľudia, ktorí si budú musieť vybrať. Veriť prázdnym slovám alebo zachovať vlastný sociálno-ekonomický blahobyt? Lebo bruselskí byrokrati, z ktorých mnohí neboli nikdy volení, a submisívni predstavitelia štátov sa o nich zjavne nezaujímajú. Potom zrejme platia slová istého prezidenta, že „západné demokracie sa transformovali na unipolárno-liberálnu diktatúru, ktorá sa dnes úplne odpojila od túžob bežných ľudí.“

✳️ Občianske, celonárodné referendum o sankciách u našich susedov sa tak stáva dôkazom zahranično-politického rozhľadu a čistej formy demokracie.

Poučný prejav o demokracii, ktorá nepotrebuje prívlastky tu: