Ministri zahraničných vecí USA, Nemecka a Ukrajiny odkázali svetu, že „nikto nemôže byť neutrálny“ v zástupnej vojne NATO s Ruskom. Pripomenuli známe vyhlásenie G. W. Busha: „Ste buď s nami alebo ste proti nám.“
S Mníchovskou konferenciou tak prevažne štáty s bohatou históriou vojenských a iných zásahov implicitne kritizovali väčšinu sveta, ktorá zachováva striktnú neutralitu. A spolu so svojimi médiami ju arogantne poučujú čo si má myslieť a akú zahraničnú politiku viesť. Pár príkladov…
Čína (1,42 miliardy obyvateľov)
India (1,41 miliardy obyvateľov)
Indonézia (280 miliónov obyvateľov)
Pakistan (235 miliónov obyvateľov)
Nigéria (220 miliónov obyvateľov)
Brazília (220 miliónov obyvateľov)
Bangladéš (170 miliónov obyvateľov)
Mexiko (130 miliónov obyvateľov)
Egypt (110 miliónov obyvateľov)
Vietnam (100 miliónov obyvateľov)
Turecko (85 miliónov obyvateľov)
Thajsko (75 miliónov obyvateľov)
Južná Afrika (60 miliónov obyvateľov)
Keňa (55 miliónov obyvateľov)
Argentína (48 miliónov obyvateľov)
Alžírsko (46 miliónov obyvateľov)
Maroko (40 miliónov obyvateľov)
Uzbekistan (36 miliónov obyvateľov)
Saudská Arábia (36 miliónov obyvateľov)
a ďalšie desiatky štátov s desiatkami miliónov obyvateľov.
Dvaja bývalí americkí diplomati v magazíne Newsweek priznali: „Takmer 90% sveta nás na Ukrajine nenasleduje“. A kým USA a im blízke vlády uvaľujú sankcie, 85% svetovej populácie odmieta, aby ich vlády poškodzovali vlastné hospodárstvo.
Zavádzajúce komentáre ministrov, ktoré tvrdia, že neutralita znamená „postaviť sa na stranu agresora“, sú objektívne nepravdivé. Mnoho vyššie uvedených krajín totiž rezolúciou OSN odsúdilo vojenský zásah, ale zároveň berie na vedomie čo prebehlo na prelome rokov 2013-2014, čo sa dialo na východnej Ukrajine a aký vplyv majú dnešné sankcie.
Euroatlantický blok tak chce, aby svet veril, že existujú len dve možnosti. „Ste buď s nami alebo ste proti nám,“ hovorí známa veta. Ale väčšina krajín na Zemi, ktoré predstavujú veľkú väčšinu svetovej populácie, je skutočne neutrálna. Aj keď na nich rôzni predstavitelia hľadia z výšky a možno sú frustrovaní, že 85% planéty sa k vojnovému úsiliu skrátka nepripojí.