RT: Dohoda o obrannej spolupráci mení Slovensko na “ďalšiu protiruskú oporu”


Takúto titulku priniesla ruská televízna sieť RT. Podľa expertov je dohoda medzi USA a Slovenskou republikou zameraná na posilnenie vplyvu USA v prostredí a podnecovanie rusofóbnych nálad.

Článok cituje vyhlásenia slovenských ministrov, ale takisto eviduje ostýchavosť agentúry Reuters, ktorá hovorila o využívaní slovenských letísk americkou armádou, no podmienky ich prevádzky radšej nešpecifikovala. Možno z dôvodu, aby nezostal celý svet šokovaný, ako nevýhodný dokument dokáže diletantská vláda podpísať a aké kompetencie odovzdať.

Okrem toho identifikuje predstaviteľov, ktorí dvíhajú ruku za všetky americké požiadavky bez toho, aby dokázali rozlíšiť medzi bilaterálnou rovinou a Severoatlantickou alianciou. Čo si však článok uvedomuje asi o niečo lepšie ako obhajcovia dohody, sú výhrady Generálnej prokuratúry a najmä verejná mienka obyvateľstva, podľa ktorej dohodu jednoznačne podporuje len 15% opýtaných a viac ako polovica občanov chce referendum.

Ako hovorí pre RT Alexej Podberezkin, riaditeľ Centra pre vojensko-politický výskum MGIMO a člen Ruskej akadémie vied, výsledky prieskumov verejnej mienky jasne naznačujú, že prevažná väčšina slovenskej spoločnosti si uvedomuje možné negatívne dôsledky implementácie dokumentu. „Slováci chápu, že Washington má v úmysle využiť ich krajinu ako ďalší protiruský odrazový mostík. Obyvateľstvo Slovenska sa zároveň nevníma ako protivník Ruska. Áno, Slovensko je člen NATO, EÚ, ale občania tohto štátu si nechcú kaziť vzťahy s Ruskou federáciou,“ vysvetlil.

Podobný názor zdieľa vedúci Centra globálnych štúdií a medzinárodných vzťahov Diplomatickej akadémie ministerstva zahraničných vecí Vadim Kozyulin: „V slovenskej spoločnosti a súčasnej opozícii vládne porozumenie, že Slovensko je vťahované do vojensko-politickej hry, kde musí plniť cudziu vôľu a sledovať cudzie záujmy s rizikom straty normálnych vzťahov s Moskvou.“

Podľa Alexeja Podberezkina má Slovensko vzhľadom na svoju geografickú polohu pre USA veľký vojenský význam, keďže sa nachádza v strede Európy, susedí s Ukrajinou a je v relatívnej blízkosti Ruskej federácie. Hlavným cieľom dohody medzi Washingtonom a Bratislavou je z jeho pohľadu ovplyvňovať „politický a ideologický stav slovenskej spoločnosti“.

„S pomocou takýchto bilaterálnych dohôd sa Spojené štáty snažia vytvoriť formát spolupráce, ktorý by umožnil efektívnejšie podporovať rusofóbnu politiku v tých štátoch, kde takáto pozícia tradične neexistovala,“ tvrdí.

Podľa Kozyulina očakáva Washington prostredníctvom uzatvárania bilaterálnych dohôd v krajinách NATO liberalizáciu legislatívy upravujúcej prítomnosť amerických vojakov so zbraňami a vojenským materiálom. „Naposledy Američania oznámili plány vyslať ďalší kontingent do východnej Európy. Myslím si, že Washington pripravuje pôdu na to, aby v budúcnosti zvýšil vojenskú prítomnosť pri hraniciach Ruska rozmiestnením jednotiek a na Slovensku navyše trvalou formou vojenských základní.“ Zdôraznil, že Washington sa snaží prinútiť 🇸🇰 Slovensko konať v protiruskom duchu – a hlavným bodom tohto kurzu je rozšírenie americkej vojenskej infraštruktúry v Európe.

„Podľa plánu Washingtonu je NATO potrebné na to, aby vplývalo na Moskvu a každý člen bloku musí splniť svoju úlohu, teda byť protiruským odrazovým mostíkom. 🇸🇰 Slovensko, ako ho vníma Washington, nemôže byť výnimkou. Bratislava zároveň musí pochopiť nevyhnutnosť odvetných opatrení zo strany Ruska, ak umožní rozmiestnenie amerických síl v krajine,“ zdôraznil Kozyulin.

Toľko článok a postoje expertov pre ruskú sieť RT, ktorá je prevádzkovaná štátnou agentúrou RIA Novosti. Ako vnímate tieto postoje Vy, priatelia?