Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.
Pravidelne budem prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje verejné profily s aktuálnymi príspevkami nájdete napríklad na Twitteri či Telegrame.
Vojaci NATO na Slovensku?
V súvislosti s eskaláciou napätia medzi Ukrajinou a Ruskom sa hovorí aj o úlohe Slovenska a využívaní nášho územia v prípadnom konflikte. V priebehu týždňa potvrdil minister zahraničných vecí Ivan Korčok úvahy v NATO o prípadnom vyslaní vojakov aj na Slovensko. O úvahách NATO informovala britská stanica Sky News s tým, že po 1000 vojakov by mohlo byť vyslaných aj do Rumunska, Bulharska, Maďarska.
Koaličné strany sú pripravené o ponuke rokovať v prípade, že bude aktuálna. Opozícia je proti. V súvislosti s rokovaniami o obrannej zmluve s USA je to v krátkom čase ďalší krok, ktorého schválenie by sprístupnilo slovenské územie ďalším zahraničným vojakom.
Aj keď sa ozývajú hlasy, ktoré hovoria, že “NATO, to sme my“, tak považujem za potrebné podobné snahy odmietnuť – nahlas, zreteľne a prinajlepšom aj oficiálne. Územie Slovenska bolo napríklad v roku 1968 obsadené vojskami Varšavskej zmluvy, čo sme taktiež boli “my” a rovnako v tejto súvislosti jestvoval pozývací list niektorých predstaviteľov vtedajšej Československej socialistickej republiky.
Ak chcete vyjadriť nesúhlas s prítomnosťou cudzích vojsk na Slovensku, máte možnosť zúčastniť sa protestu pred Národnou radou Slovenskej republiky, ktorý sa bude konať 2. februára (v stredu) od 16:00.
Nižší súd v Pennsylvánii označil hlasy poštou za neústavné, v posledných voľbách pomohli Bidenovi
“Veľké novinky z Pennsylvánie,” zneli prvé slová Donalda Trumpa v emailovej správe, ktorú odoslal svojim priaznivcom popri zverejnení rozhodnutia, že súd v Pennsylvánii označil korešpondenčné hlasovanie za protiústavné. Práve Pennsylvánia bola jedným zo štátov, v ktorých prekvapivo po započítaní takýchto hlasov zvíťazil Joe Biden, aj keď osobne odovzdané hlasy hovorili v prospech Donalda Trumpa.
V zmienenom príspevku predniesol 45. prezident USA rečnícku otázku: Ak je hlasovanie poštou neústavné v Pennsylvánii dnes, ako mohlo byť ústavné v ZMANIPULOVANÝCH prezidentských voľbách 2020? Súd, ktorý rozsudok vydal, má republikánsku väčšinu.
Hlasovanie poštou bolo v Pennsylvánii schválené v roku 2019. Najvyšší súd neskôr rozhodol, že sa môžu započítavať aj hlasy, ktoré dorazili 3 dni po skončení volieb.
Jordan Peterson sa vzdal postu profesora kvôli politickej korektnosti v akademickom prostredí, na inej západnej univerzite varujú pred knihou od Orwella
Cez článok na kanadskom webe National Post oznámil známy konzervatívny intelektuál Jordan Peterson svoje rozhodnutie vzdať sa pozície profesora. Vo svojom texte kritizuje snahu o dosiahnutie umelej diverzity, inklúzie a rovnostárstva.
Absolventi, ktorých vyučoval, sú podľa jeho tvrdení vyčleňovaní, a to aj z dôvodu, že on sám je pre svoje názory v akademickom prostredí niekedy vnímaný ako neprijateľný. Kanadský psychológ a autor bestselleru 12 pravidiel pre život dodal, že v súčasnosti môže namiesto klasického univerzitného vyučovania vzdelávať väčší počet ľudí prostredníctvom internetu. Zhrnutie jeho rozhodnutia priniesol v slovenskej verzii internetový denník Postoj.
Na druhej strane oceánu, v anglickom Northamptone sídli univerzita, ktorá varuje študentov pred štúdiom niektorých celosvetovo slávnych literárnych diel. Medzi proskribované knihy patrí aj 1984 od G. Orwella. Podľa univerzitného profesora môžu byť tieto knihy “urážlivé a znepokojujúce”. Dystopický román Orwella je jedným z najuznávanejších a najvydávanejších diel v histórii. Podľa mnohých kritikov súčasných trendov v západnej civilizácii dokázal Orwell v uvedenej knihe predpovedať smer, ktorým sa uberá dnešná spoločnosť. V takejto súvislosti je varovanie pred spomenutou knihou celkom očakávané.
Konvoj slobody v Kanade prerástol do protestu, premiér z bezpečnostných dôvodov opustil svoje sídlo
Odporcovia vládnej covid politiky v Kanade sa rozhodli, že na seba upozornia protestnou jazdou. Po týždeň trvajúcej jazde dorazili do Ottawy, hlavného mesta severoamerického štátu. Akcia následne pokračovala protestnými zhromaždeniami v uliciach mesta.
Občania a obyvatelia Kanady sa zhromažďovali na rôznych stanovištiach po celej trase jazdy a dávali najavo podporu vozidlám v konvoji. Rozhorčenie protestujúcich vyvolalo rozhodnutie vlády, podľa ktorého musia neočkovaní kamionisti po prejazde cez hranice povinne do karantény. Organizátori protestu vyzvali na odstránenie všetkých obmedzení v súvislosti s ochorením Covid-19. Protestujúcich podporil aj Donald Trump.
Justin Trudeau, kanadský premiér sa vyjadril, že protestujúci konvoj predstavuje malú okrajovú menšinu. Neskôr aj s rodinou opustil svoje sídlo. Ako dôvod boli uvedené obavy z bezpečnosti.
Niečo podobné sa možno udeje aj na Slovensku. Slovenská únia vodičov zverejnila na Facebooku informácie o pripravovanom „Konvoji za mier“, ktorý by sa mal konať už 2. februára.
Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.