Týždenný komentár: Marek Gábrik (6.-12.12.2021)


Milí čitatelia, volám sa Marek Gábrik a som bloger, ktorého zaujímajú veci verejné, dianie na Slovensku, ale i v zahraničí, šport a v neposlednom rade história.

Pravidelne sa Vám budem snažiť prostredníctvom portálu Denník Republika predostierať môj pohľad na vybrané udalosti uplynulého týždňa. Moje profily, prostredníctvom ktorých sa vyjadrujem aj k politike, nájdete napríklad na Facebooku, Twitteri či Telegrame.


Štátna karanténa/ TASR

Štátna karanténa bola protiústavná, rozhodol Ústavný súd

Ústavný súd zrušil právomoc zdravotníckych úradov nariaďovať karanténu mimo domácnosti, čiastočne tak vyhovel podnetu ombudsmanky Márie Patakyovej.

Štát ešte v prvej vlne nariadil pre obyvateľov prichádzajúcich zo zahraničia povinnosť nastúpiť do karantény v istých ubytovacích zariadeniach. V prostredí dotknutých to vyvolalo vlnu znepokojenia. Počas karantény sa museli títo navrátilci držať v jednej izbe, vyjsť mohli iba na balkón a dostávali jedlo v plastových obaloch. Neskôr im boli dokonca vystavené faktúry. Štátnu karanténu neskôr Slovensko zrušilo.

Budú dotknutí za tento prístup odškodnení? Nevidím to ružovo, no ak áno – hádajte, či to zaplatia kompetentní z vlastného vrecka, alebo sa na takéto odškodnenie vyskladajú daňoví poplatníci.


Prezidentka Zuzana Čaputová/ SITA

Zuzana Čaputová je podľa časopisu Forbes 86. najvplyvnejšou ženou sveta

Podľa časopisu Forbes bola Zuzana Čaputová opäť zaradená medzi najvplyvnejšie ženy sveta. Oproti minulému roku ide o mierny pokles, keďže vtedy obsadila 83. miesto.

Mnohých ľudí rozhorčilo, ale aj pobavilo, že medzi dôvody, pre ktoré bola Čaputová do tohto zoznamu zaradená, časopis Forbes uvádza: “Jej vplyv pomohol v roku 2018 vyvolať protesty, ktoré prinútili bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD) odstúpiť po vražde novinára (Jána Kuciaka) píšuceho o korupcii v politike.

Zuzanu Čaputovú v spomínanom období z celoslovenského hľadiska takmer nikto nepoznal. Voľby vyhrala až o vyše roka neskôr, pričom ešte mesiac-dva pred nimi sa jej podpora v prieskumoch pohybovala na úrovni jednotiek percent. Môžeme si teda položiť otázku, či ide o omyl, ďalšie budovanie mýtického kultu osobnosti alebo mala v pozadí udalostí po vražde novinára Jána Kuciaka svoju úlohu aj súčasná prezidentka Slovenskej republiky.

Časopis Forbes taktiež uvádza, že Zuzana Čaputová je “osamelým politickým hlasom v mori demagógie”. Na tomto mieste sa hodí pripomenúť tri slová: Vakcína je sloboda.

V priebehu týždňa sa úradujúca prezidentka Slovenskej republiky vyjadrila, že svojou účasťou nepodporí zimnú olympiádu v Pekingu, a to z dôvodov, že v Číne sa porušujú ľudské práva. Keďže toto stanovisko prišlo od údajnej 86. najvplyvnejšej ženy sveta, je otázne, či to súčasný režim v Číne dokáže rozdýchať.

Taktiež sa na sociálnych sieťach pochválila videohovorom s americkým prezidentom Joe Bidenom. Čo myslíte, opýtala sa ho z pozície 86. najvplyvnejšej ženy sveta na Bidenovho syna Huntera a jeho ukrajinské dobrodružstvá?


Irena Biháriová, predsedníčka strany Progresívne Slovensko/ TASR

SIS písala o ľavicovom extrémizme, Progresívne Slovensko sa v texte našlo

Predsedníčka Progresívneho Slovenska vyjadrila názor, že SIovenská informačná služba označilo túto stranu za ľavicovo extrémistickú. Podľa nej to vyplýva z textu správy o činnosti SIS za rok 2020, v ktorej sa nachádza:

Činnosť stúpencov ľavicovo-extrémistických (LEX) subjektov v SR bola zameraná predovšetkým na kritiku a zosmiešňovanie predstaviteľov slovenskej PEX (pravicovo-extrémistickej pozn.) scény, čo súviselo najmä s politickými aktivitami PEX subjektov. Jednou z najviditeľnejších aktivít LEX scény bola snaha o narušovanie verejných predvolebných stretnutí kandidujúcich predstaviteľov PEX subjektov vo voľbách do NR SR.

Hlavní predstavitelia LEX scény v SR sa intenzívne prezentovali témou ochrany životného prostredia, resp. klímy, ako aj podporou rodovej rovnosti a nastoľovaním problematiky legislatívneho zakotvenia reprodukčných práv.

Hoci riaditeľ SIS verejne odmietol, žeby mala SIS na mysli nejaké konkrétne politické strany, predsedníčka Progresívneho Slovenska sa zrejme podľa opisu v tomto texte našla. Bolo to totiž práve Progresívne Slovensko (ale aj iné strany či organizácie), ktoré narúšalo mítingy konkurenčných politických strán pred voľbami 2020, pričom progresívci na tieto udalosti verejne pozývali svojich sympatizantov.

Na spomenutých protidemonštráciách sa zúčastňovala aj samotná Irena Biháriová, vtedy ešte ako radová členka. Na jednom z mítingov bola zachytená, ako sa úprimne smeje, pričom v ruke drží fotografiu s ľuďmi v koncentračnom tábore. Medzi prejavy antidemonštrantov patrili hluk, piskot, často aj vyhrážky, agresivita a v jednom prípade dokonca niekto hodil na pódium predmet. Niektoré mítingy politických strán museli byť z dôvodu obavy o bezpečnosť presunuté do interiéru, kde sa niektorí agresívni demonštranti dobíjali. Jedno stretnutie z občanmi muselo byť úplne zrušené.

Irena Biháriová v súvislosti so svojou reakciou navrhla zrušenie SIS v súčasnej podobe a vybudovanie novej.


Igor Matovič na tlačovej konferencii predstavuje plán odmeňovania zaočkovaných dôchodcov/ TV Markíza

Z poukážok sa stala hotovosť, ostanú podniky na dlažbe?

Namiesto pôvodne zamýšľaných a verejnosťou značne kritizovaných 500 eurových poukážok dostanú zaočkovaní dôchodcovia hotovosť, najviac vo výške 300 eur – podľa toho, koľkými dávkami budú zaočkovaní. Nevyplní sa teda odporúčanie Igora Matoviča a Borisa Kollára dôchodcom. Minister financií a predseda parlamentu navrhovali, aby v prípade nezáujmu dôchodcovia svoje poukazy predali priekupníkom za hotovosť. Návrh prešiel parlamentom aj za podpory opozičnej strany HLAS.

Pôvodne mali byť poukážky sprostredkovanou pomocou pre nasilu zavreté podniky. Čo bude s nimi, zatiaľ nevedno. Hotovosť totiž nie je viazaná na povinnosť minúť ju v nejakom podniku. Návrh prešiel parlamentom aj za podpory opozičnej strany HLAS.

Strany, ktoré schválili tento návrh si od neho sľubujú najmä nárast zaočkovanosti medzi seniormi. Kritika opozície a verejnosti je zameraná najmä na fakt, že odmenení budú iba zaočkovaní dôchodcovia. Autori výhrad hovoria taktiež o náraste cien energií a potravín, ktoré postihnú každú domácnosť a žiadajú od vlády, aby zo štátneho rozpočtu rovnomerne prerozdelila medzi dôchodcov sumu peňazí na zvládnutie tejto situácie.

Mne osobne prekáža veľké riziko nátlaku v niektorých rodinách, a to zo strany detí či vnukov na seniorov, aby aj proti svojej vôli podstúpili vakcináciu, a to len kvôli vidine niekoľko stoviek eur. Zvlášť v predvianočnom a sviatočnom období.

Taktiež sa opäť ukázalo, že akokoľvek je “špajza prázdna”, keď niečo napadne ministrovi financií Matovičovi, musí sa to urýchlene zrealizovať, hoc to stojí aj pol miliardy. Aj keď výsledky sú neraz veľmi chabé.


Tento článok predstavuje súkromný názor jeho autora. Postoje, ktoré v ňom prezentuje sa nemusia zhodovať s postojmi Denníka REPUBLIKA a Hnutia REPUBLIKA. Zodpovednosť za údaje a vyhlásenia uvedené v tomto článku nesie výhradne jeho autor.